“ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Ένα ταξίδι στη γνώση και την εμπειρία, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέων Μουδανιών κατά τη φιλοξενία του ΦΟΡΗΤΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟΥ . Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο, επισκέφθηκε την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017 το σχολείο μας με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Πρόκειται για έναν μετακινούμενο θόλο διαμέτρου 6… Συνεχίστε να διαβάζετε το “ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Εκπαιδευτική εκδρομή Ε΄τάξης

Στις 20 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές της Ε΄τάξης στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού τους προγράμματος ” Κλιματική αλλαγή στον πλανήτη Γη” , επισκέφθηκαν  το κέντρο ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης του Δέλτα Αξιού Λουδία Αλιάκμονα, στη Χαλάστρα και τις εκβολές του Γαλλικού ποταμού στο Καλοχώρι, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν σπάνια είδη πτηνών.

Πλαστελινομαθαίνοντας!

Οι μαθητές και μαθήτριες του Γ΄2, στο μάθημα των Αγγλικών, έκαναν επανάληψη τα γράμματα του αλφαβήτου με έναν διαφορετικό τρόπο! Ο καθηγητής  των Αγγλικών, Δημήτρης Σαββόπουλος,  αφού έδωσε μια πλαστελίνη σε κάθε παιδί, έλεγε μια λέξη στα Αγγλικά. Τα παιδιά έπρεπε να εστιάσουν στο πρώτο γράμμα της λέξης και να το σχηματίσουν με την πλαστελίνη… Συνεχίστε να διαβάζετε το Πλαστελινομαθαίνοντας!

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ, 7-22 Οκτωβρίου 2017

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, οι  μαθητές όλων των τάξεων του 2ου Δημοτικού σχολείου Νέων Μουδανιών, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας πληροφορικής του σχολείου μας κ. Κοΐδου Όλγας και κατά τη διάρκεια του μαθήματος των ΤΠΕ, διδάχθηκαν βασικές αρχές προγραμματισμού με παιγνιώδη τρόπο, με τη χρήση κατάλληλου λογισμικού και με επίσκεψη σχετικών ιστοσελίδων. Η ευρωπαϊκή… Συνεχίστε να διαβάζετε το ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ, 7-22 Οκτωβρίου 2017

Ο Διευθυντής του 12/θ 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέων Μουδανιών ζητά εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για την διοργάνωση των εκπαιδευτικών επισκέψεων του σχολείου τον Νοέμβριο- Δεκέμβριο του 2017. Συγκεκριμένα: Ημερομηνία επίσκεψης Προορισμός Διάρκεια επίσκεψης Τάξη/τάξεις Αριθμός μαθητών και συνοδών 14/11/2017 Χαλάστρα, Καλοχώρι-εκβολές Γαλλικού ποταμού 08:30 π. μ.- 14:00 Ε 50 24/11/2017 Θεσσαλονίκη 08:30 π.… Συνεχίστε να διαβάζετε το Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τις διδακτικές επισκέψεις του σχολείου μας,σύμφωνα με τον τρίμηνο προγραμματισμό επισκέψεων του Συλλόγου Διδασκόντων.